• تلفن: 09158089951
  • ایمیل:fazaysabz1010modern@gmail.com
  • ساعات کاری: 08:00-22:00

پرگولا یا چفت در طراحی ویلا و فضای سبز

چفت یا پرگولا:

يک سازه معماري است که معمولاً از يک چارچوب باز يا مشبک از تکه هاي بافته يا تقاطع شده از چوب ، نی يا فلز ساخته مي شود که به طور معمول براي پشتيباني و نمايش گياهان با ساقه انعطاف پذیر و به ويژه درختچه ها و رونده ها ساخته مي شود.

انواع مختلفی دارد و برای مصارف مختلف از جمله باغ های انگور، پیچک ها( مانند یاس امین الدوله، پیچ اناری، نیلوفر آبی و …. ) و به عنوان پشتیبان برای گیاهان در حال رشد استفاده می شود.

بعضي از گياهان بدون نياز به کمک می توانند رشد کنند و بدون آنکه خمیده یا شکسته شوند. در حالي که برخي ديگر نياز به نگهداری و هرس دارند تا بتوانند به رشد خود ادامه دهند. با هدایت شاخه های سال اول گیاهان به سمت بالا و بستن آنها با نخ می توانیم سایه بان خوبی مهیا کنیم.

چفت ها کارایی دیگری نیز دارند که می توان به شکل دادن گیاهان به فرم های مختلف مثل حیوانات و پرندگان یا به فرم اتومبیل و … اشاره کرد

کارایی دیگری که دارد در جداکننده های باغ ها استفاده می شود.به دلیل لزوم حفظ اکوسیستم نباید در باغهایی که در کنار هم هستند از دیوار استفاده کرد، چون اکثر حشراتی که برای گرده افشانی درختان مفید هستند در ارتفاع بالا پرواز کنند،پس بهترین راه حل استفاده از چفت و یا پرگولا می باشد تا آنها بتوانند به راحتی از منافذ باز آن عبور کنند.

از این ها نیز می توان به عنوان سر طاق ورودی به محیط های ویلا مثل اتمام مسیر و ورود به زمین بازی کودکان نیز استفاده نمود.

در بعضی ویلا ها و یا حیاط های شخصی به دلایل مختلف مثل کمبود فضا، زیبا سازی دیواره ها و یا کاهش هزینه ها لازم است تا دیوار ها با گیاهان سبز شوند. در این موارد نیز از چفت می توان استفاده نمود.