24
ژانویه

دانستنی های مهم طراحی ویلا

در هنگام طراحی ویلا نباید از اهمیت ساختمان ویلا کاست.طراحی ویلا باید به صورتی باشد که تعادل بین طراحی محوطه و فضای سبز و طراحی ساختمان وجود داشته باشد.

همچنین در هنگام طراحی ویلا باید در نظر داشت که سبک طراحی محوطه ویلا، فضای سبز ویلا و ساختمان ویلا از یک وحدت رویه پیروی کنند و همان سبک که در داخل ساختمان ویلا استفاده می شود در بیرون ویلا در محوطه و فضای سبز ویلا استفاده شود. نمی شود شما ساختمان ویلا مدرن کار کنید و فضای سبز و محوطه ویلا را کلاسیک و سنتی طراحی کنید.

در هنگام طراحی باید از گروه خبره و باتجربه اسنفاده نمائید. چون طراحی ویلا بر خلاف طراحی ساختمان مسکونی سختی های خاص خود را دارد. در هنگام طراحی ویلا ، شما محوطه که شامل آلاچیق، استخر ، باربیکیو و سایر آپشن هایی را دارید که به هیچ عنوان در طراحی ساختمان مسکونی آن را ندارید.

طراحی ساختمان ویلا باید طوری انجام شود که برای تمام گروه های سنی قابل استفاده آسان و راحت باشید. چیدمان اتاق خواب، پذیرایی، سرویس بهداشتی و حمام در هنگام طراحی پلان ساختمان مشخص می شود.

تعداد اتاق خواب و و مساحت آنها و سایر بخش های ساختمان ویلا باید در هنگام طراحی مدنظر کارفرما باشد و به طراح منتقل نمائید.

نوع آشپزخانه بسته به سلیقه کارفرما متفاوت است ولی طی دهه اخیر آشپزخانه ویلا به سمت باز و یا به صورت جزیره ای کار می شود.

طراحی ساختمان ویلا یکی از مهمترین قسمت ها می باشد و باید به نحوی طراحی و اجرا شود تا هم در تابستان و هم در زمستان کارایی لازم را داشته باشد.

پیشنهاد می کنیم مقاله “طراحی و اجرای ویلا در مشهد” را هم مطالعه کنید

در هنگام طراحی ساختمان ویلا ، طراح باید موارد زیر را در نظر داشته باشد:

استفاده حداکثری از نور خورشید، نزدیکی و ارتباط استفاده کنندگان از ویلا با محیط اطراف  و مناظر اطراف ویلا، جانمایی درست فضاهای داخلی به نحوی که مشکلی در آسایش و استفاده ساکنین از ویلا وارد نکند، توجه به سطح انتظارات و امکانات درخواستی کارفرما و توجه به نوع اقلیم و آب و هوای منطقه و میزان بارشهای سالیانه جهت طراحی شیب سقفها، توجه به بازه تغییر دمای منطقه در فصول مختلف سال و نحوه آفتاب گیر بودن ویلا یا ویلا باغ در تعیین ابعاد پنجره‌ها و استخر فضای باز، توجه به امنیت منطقه در تعیین ابعاد و نوع پنجره ، ابعاد مناسب فضاهای داخلی به گونه ای که کاربردی باشد و صرفه جویی در مصالح و آهن آلات شود و در نهایت بیش ترین رفاه را برای استفاده کنندگان به همراه داشته باشد.