01
مارس

آلاچیق و نحوه ساخت آن در ویلا و باغچه شخصی

تعریف آلاچیق، آلاچیق چیست؟

سازه ای گنبدی شکل که در گوشه  و کنار باغ ، ویلا ، باغسرا، روف گاردن و حیاط شخصی و یا حتی در کنار جاده ها به عنوان استرحت گاه موقتی استفاده می شود.

الاچیق انواع مختلفی دارد که شامل چوبی، آهنی، سنگی، شیشه ای ، سنتی  و به صورت ترکیبی می باشد که در محوطه سازی ویلا و باغسرا و وروف گاردن و حیاط شخصی مورد استفاده قرار می گیرد.

سازه آلاچیق معمولا آهنی است و بروی آن سنگ و چوب استفاده می شود.

ابتدا برای ساخت یک آلاچیق شما می توانید ببر روی زمین جهت بر پاکردن پایه های اصلی آلاچیق از صفحه آهنی استفاده کرده و در داخل زمین کار کنید، بعد اطراف آن را با بتن پرکرده و صبر می کنیم تا بتن خشک شود و آن وقت پایه ها را روی آن نصب می کنیم. سپس تیر های سقف را میریزیم و سقف را محکم می کنیم و جهت گذاشتن سقف آماده میشویم. سقف آلاچیق بسته به سلیقه شما می تواند پرچین آهنی( معضلی که در سقف های پرچین آهنی توسط کارفرمایان بیان می گردد، صدا ی شدید در هنگام بارش باران و یا تندباد ها است) و یا سفال باشد، همچنین می توانید سقف را گرد و گنبدی شکل طراحی کنید که در این صورت باید از سنگ و یا سیمان استفاده کنید. نمای داخلی و پایه های اصلی را می توانید با چوب و یا سنگ بپوشانید. برای اینکه در زمستان بتوانید از فضای باغچه و ویلا و روف گاردن و باغسرا استفاده کنید باید دیواره های آلاچیق را شیشه ای اجرا کنید.

کاربرد  آلاچیق در ویلا و باغسرا و روف گاردن و حیاط شخصی متفاوت است. مثلا آلاچیق در ویلا جهت استفاده بیش تر از فضای سبز و محوطه استفاده می شود ولی در باغسرا محلی برای نشستن عروس و داماد و یا مهمان ها می باشد. در روف گاردن چون شدت تابش در بالای پشت بام بیشتر است جهت فرار از نور مستقیم خورشید استفاده می شود.

آلاچیق دارای سبک های مدرن و سنتی است